Игри, подпомагащи детското развитие в предучилищна възраст


Някои препоръки преди да започнете да играете.

Най-важно е да бъде забавно за всички. Така си гаранти
рате, че когато предложите пак да играете, детето ще приеме. Също така, многократно установен факта е, че учим най-добре когато знанието е „положено“ върху позитивен емоционален фон.

Изпълнявайте тези игри и дейности с нагласата, че детето тренира и развива способностите си, а не че трябва да се справя. Насърчавайте го да продължава да играе, въпреки че не всичко се е получило. Ако отказва да участва в дадена дейност, добър начин да привлечете вниманието му е първо вие да го направите. Например започнете, пред него да се опитвате да уцелите кошче с хартиена топка; да играете на дама; да скачате на въже; да рисувате с пръсти; да изрязвате и т.н.. Също така, може да предложите да правите неща заедно /например: „Знаеш ли, че много ми се рисува /играе с глина и т.н./. Хайде да рисуваме заедно. Аз искам да нарисувам …… А ти какво ще нарисуваш?“. Постоянството и търпението са най-добрите съюзници. За да се ограничи опозиционното поведение /и да увеличите шанса детето да се включи в дейността/ давайте алтернативи. Изберете две упражнения от една група и попитайте: „На ……. искаш да играем или на …..“
Добре би било ако всеки ден играете по една игра (или повече) от предложените, по-долу групи:
Група 1: Игри навън и игри за мускулен тонус и освобождаване 
Група 2:  Сензорно развитиe 
Група 3: Когнитивно развитие 
Група 4: Социалните умения, емоционална рефлексия
Група 5: Творчески занимания 

Така ще обхванете възможно най-много сфери от развитието на детето, които ще бъдат тренирани и затвърждавани ежедневно. Не се притеснявайте да ги повтаряте или модифицирате, в зависимост от интересите, желанията и потребностите на детето. Ако играете няколко игри една след друга, редувайте дейностите: динамична за мускулен тонус и освобождаване /група 1/; статична, изискваща внимание и концентрация /група 2, 3 и 4/; релаксация /група 1 и 5/.      
За да дадете възможност на детето да изразходи натрупаната енергия, а вие направлявате поведението му, опитайте се да въведете „Час на тишината и час Може“. Договорете се, че когато детето се измори или върши нещо важно ще настъпи час на тишината, когато трябва да се държи тихо и спокойно да работи или рисува. За награда ще има час „Може“, когато е разрешено да тича, вика и скача.

Сменяйте ролите си. Например в началото на играта вие питате /показвате/, детето отговаря /прави/, след което се сменяте, съответно, то пита /показва/, вие отговаряте /правите/. Първо детето /или вие, в зависимост от сложността на инструкцията/ е изложено на сензорна стимулация, след това му позволете то да изпълни дейностите, които да стимулират вашите сетива и т.н.

Винаги поощрявайте детето, когато изпълни дадена задача. Ръкопляскайте, усмихвайте се, прегръщайте го, целунете го. Вербализирайте радостта си,  кажете му „Браво“, „Много се гордея с теб“, „Получи се много добре“ и т.н.

Група 1: Игри навън и игри за мускулен тонус и освобождаване
     Криеница
     Гоненица
     Дама
     Скачане на ластик
     Скачане на въже /самостоятелно и с трима играчи/
     Народна топка
     Хвърляне на топка в цел
     Сляпа баба
     Кобра с кобра
*Това са познати игри от нашето детство, които се играят на вън и на шега учат децата да спазват правилата, развиват физическата сила и устойчивост, общата моторика, координация на тялото и усет за положението му в пространството, самоконтрол, ориентация, чувството за общност, логически и аналитични способности и др.

     Въжеиграч
С ръце, протегнати в страни, детето върви по въже /линия/ поставено на пода /на асфалта/. Целта е да не стъпи в страни от въжето, защото ще „падне“.

     Капитане, капитане какво е морето?
Детето пита, а капитанът редува различни състояния на морето: бурно, замръзнало, спокойно, бурно и т.н.  Капитанът е със завързани очи и се опитва да хване другия /другите/ играчи.

     Ден и нощ
Играта започва с нощ. Детето е легнало и спи. Когато чуе думата ден, протяга се, прави упражнения, за да се раздвижи и започва да върви. Когато кажете нощ, отново ляга и се отпуска с поза за сън. Денят и нощта се сменят няколко пъти.

     Войник и парцалена кукла
Когато кажете войник, детето заема поза на войник, който е на пост /стегнато, изправено тяло, заковано в една позиция/. Оставете го известно време така, след което кажете „парцалена кукла“. Детето трябва да смени позата си, като се  отпусне тялото и ръцете си напред. Изиграването на войни и кукла се повтаря многократно.

     Ритъм – замръзни
Пуснете музика и поканете детето да танцува. Кажете му, че от време на време ще спирате музиката и когато това се случи трябва да спре и да замръзне в позата, в която се намира при спирането на музиката музиката. След това отново ще пуснете музика и може пак да танцува. Повторете няколко пъти.

*Последните четири игри са с редуване на напрягане и отпускане на мускулите, което най-добре предизвиква релаксация, създава умения за контрол и състоянието на напрежение.   

Група 2: Сензорно развитие
Зрителна перцепция
     Пет неща
Назови 5 зелени неща, които виждаш около себе си. На мястото на зелено може да е:
- всеки друг цвят, форма, материал;
- по-малки/по-големи от топка / книга, молив …/ (в началото показвате предмета, с който сравнявате);
- по-близо/по-далеч от масата /дървото, стола …./

     Какво виждам?
Огледайте се и кажете: „Виждам нещо, което е кафяво /червено, кръгло, сладко и т.н./. Кое е то?“. Детето също оглежда пространството и дава своето предположение. Когато отгатне то задава въпроса. Редувате се докато ви е приятно.

     Детектив
Застанете на прозореца и наблюдавайте колко автомобили ще преминат за определено време покрай сградата. Друг вариант е да направите статистика колко коли с определен цвят има на паркинга или ще преминат по улицата.

     Изчезналият предмет
Изберете 5-6 предмета. Нека детето ги огледа и да се опита да ги запомни. Помолете го да затвори очи и махнете един от предметите. Когато отвори отново очи трябва да познае кой е липсващия предмет. Играта е много подходяща и за тренираните на зрителна концентрация на вниманието и памет.

Слухова перцепция
     Търси камбанката
Детето е със завързани очи, а вие се отдалечавате от него и започвате да движите камбанка, така че да издава звук. Кажете му, че трябва да ви намери, като разбере от къде звъни камбанката. Предупредете го се движи бавно внимателно в пространството.

     Къде е будилника?
Помолете детето да излезе от стаята. Скрийте силно тиктакащ будилник /в началото, за да се чува по-добре може да го сложите върху чиния или нещо метално/. Нека детето влезе в стаята и да се вслуша внимателно, за да открие часовника. Дайте му възможност след това то да го скрие.

     Весела игра със звънче
Един от играчите е със завързани очи. Другият се отдалечава от него и застава статично. Започва да звъни. Играчът, който не вижда трябва да го открие като се ориентира по звъненето.

     Търси
Изберете заедно предмет, които трябва да бъде открит. Помолете детето да излезе то стаята, за да го скриете. Когато детето влезе отново в стаята запейте песен, с която ще му помогнете да открие предмета. Когато се доближи до предмета, песента се запява по-силно, а когато се отдалечи, песента утихва. Когато предмета е намерен се сменяте.
     Сляпа баба
Очите на детето са завързани със шал, а вие се движите около него, като от време на време пляскате с ръце. Целта е то да ви хване без да гледа. Ако играете повече хора, може след като някой е заловен, детето да се опита да познае кого е хванал.

Обоняние

     Градинар
Предложете на детето със затворени очи да вдъхва аромата на цветя от градината, с които предварително сте го запознали и да се опита да ги познае. Също така може да предложите по мириса детето да се опита да отгатне кой е предложеният им плод.

     Кой има по-добро обоняние
Очите отново са покрити, за да се ограничи информацията, постъпваща през зрителния канал. Поднесете към носа на детето предмет със специфичен аромат – парфюм, боя за обувки, черен пипер, чаша с кафе и т.н., които трябва да разпознае по аромата. В началото докато формира паметта си за обоняние, преди да започнете играта, може да му покажете предметите, които ще участват и да го насърчите да ги помирише. Постепенно премахвайте първоначалното вдъхване и зрителната информация.

Вкус

     Великият кулинар
Преди да започнете да се храните, предложете на детето да затвори очите си и да отвори уста. Поднесете някоя от храните на масата, помолете го сдъвчи  и изчакайте малко, за да се активират вкусовите рецепторите. Попитайте: Каква е храната, която е в устатата ти в момента?
Включете различни видове храна /плодове, зеленчуци, сладки, солени, кисели, меки, твърди ……/.
Постепенно може да изключвате информацията, която идва от зрението, тоест детето затваря очи и пробва храната без предварително да видяло каква храна има на масата.

Тактилност
     Лапички
Изберете предмети с 6-7 предмета с различна текстура и форма /памук, стъкло, дърво, метал, четка …/, които детето предварително е видяло и се поставят на видно място.  Предложете му да оголи ръката си до лакътя и да затвори очи и му кажете, че по ръката му ще стъпват лапички, а то трябва да познае чий са те. Съприкосновението трябва да поглаждащо и приятно. Може да сменяте различни части на тялото – бузки, крак, коляно, длан и др.

     Какво нарисувах/написах на гърба ти?
Изписването става с пръст или с неподострената част на молива. Добре е изобразените неща да са прости и добре познати на децата, като преди това може да съобщим какво ще рисуваме / изпишем: „Сега ще ти напиша едно число“; „Това е нещо, с което децата играят навън“ и т.н. Постепенно опитвайте да рисувате, без да подсказвате с думи.

     Ам-гъл
Помолете детето да затвори едното си око и поставете върху него парче шоколад /или друго според хранителният режим на детето, например парче морков или красавица/. Целта е парчето, поставено на окото да се придвижи към устата, без да се ползват ръцете. Това може да стене, чрез раздвижване на фините мускули на лицето и различни мимики. Опитайте първо вие. Нека детето ви гледа, за да види каква трябва да е позицията на главата и какви са движенията на устните, бузите, челото, окото.

     Какво е това
Поставете на масата купичка със зърнени и бобови култури /боб, леща, грах, ориз, може и ядки/. Със завързани очи детето бърка в купата и изважда зрънце /ядка/, което трябва да определи. Всяко познато се отделя на страни. Играта свършва, когато купичката бъде изпразнена, така че преценете какво да бъде количеството. Добре е в началото да е по-малко и постепенно да се увеличава. Ако имате желание да се включите в тази игра, може да проверите кой бързо ще изпразни купата. Победителят естествено има право на желание 

     Пипни и отгатни
Очите са завързани и на детето са поднесени предмети с различна материя – вълна, хартия, пластмаса, метал и др., който то трябва да разпознае. Както и в предишните игри може в началото да му показвате предварително предметите.

     Салата от обувки /дрехи/
Необходими са много чифтове обувки /или пантофи/. Слагат се на куп на пода и очите на детето се завързват. Идеята е, чрез опипване на големина, форма, материя, то да разпознае на кой принадлежи обувката. Аналогично, салатата може да е от дрехи /преди сгъване, например/.


 
Положение на тялото в пространството

     Кое къде
Покажете на детето прости движения, които са свързани с определени думи, например: маймунка – дясна ръка на ляво ухо, лява ръка почесва главата; гмуркач – лявата ръка държи носа, дясната върху дясното ухо; „болен мечо“ – лявата ръка е поставена на челото, а дясната на врата. Назовавайте бавно съответните думи, а детето показва зададените движения. Постепенно увеличете темпът на изговаряне. Играта свършва, когато детето успее да повтори движенията 12 пъти без да сгреши.

     Премини
Върху равна повърхност, на разстояние една крачка една от друга и в права линия, поставете кегли /или други препятствия, например шишета с минерална вода/. Тази подредба остава непроменена до края на играта. Определете началото и края на трасето. Първото ниво е детето да премине на зиг-заг без да бутне кеглите. Отново опитва като се старае да премине възможно най- бързо. Второто ниво на играта, изисква да застане отново на стартовата линия, но със завързани очи. Тръгва бавно, под вашите напътствия, например: „Една крачка направо. Сега малка крачка на дясно. Сега стъпи в ляво…..“. В последното ниво, детето трябва със завързани очи, без вашите напътствия да премине през трасето.   
Друг вариант на играта: „Минно поле“
Тук отново има препятствия /мини/, но са подредени хаотично в игралното поле. Играта се играе без трето ниво. След като играчът премине през полето, мините се пренареждат и опитва отново. Предложете му са се опита да бъде навигатор.


     Сляпа кокошка
Със затворени очи детето се опитва да премини от една стая в друга, без да докосва и бутне нищо.

     Докосване
Помолете детето са се огледа около себе си и да забележи какво има в пространството около него /стол, маса, шкаф, дърво, цвете и т.н./, защото когато започнете играта ще трябва да отиде до съответното място и да докосне предмета с някоя част от тялото си. Инструкциите могат да бъдат: „Докосни стола със ляв крак“; „Докосни килима с палеца на крака“; „Докосни цветето с нос“, „Докосни масата с корем“ и т.н.

     Невидимият стол
На пода се очертават две линии на разстояние 8 крачки, зад които са поставени столове. Детето тръгва от едната линия и със затворени очи трябва да стигне до другата, да се обърне и да седне на стола. Когато детето стъпи на втората линия, спрете го и му кажете че може да се опита да напипа стола, но само веднож и без да използва ръцете си.

     Скачане с/върху голяма гумена топка

*В доста игри от тази група е изключено зрението, като очите са покрити с шал. Ако това причинява дискомфорт на детето, просто го помолете да затвори очите си.






Група 3: Когнитивно развитие
*Тези игри са подходящи за деца в предучилищна възраст /някой от тях и за начална училищна/. Насочени са към развитие на моториката и когнитивните способности. Подобни може да намерите във всички книжки с тестове за училищна готовност, книжки за развитие на способностите за деца от 4 до 7 години.   

     Игри за намиране на еднаквост
Например: Свържете еднаквите предмети, животни, фигури и др.

     Групи по признаци с играчки
Изсипете куп играчки пред детето, които ще трябва да групира по даден признак. Кажете му например: „Нека съберем на едно място всички играчки, които са по-големи от дланта ми; … всички животни, които се тичат бързо; … всички играчки, които имат нещо червено; …. всички играчки, който имат очи.“  и т.н

     Игри за намиране на различие
Например: Кое е различното и излишно в редицата?

     Лабиринти
Например: Откъде да мине мишлето, за да стигне до сиренцито?/

     Игри за намиране на разликите в две картинки
Например: В тези две картинки има 5 разлики. Можеш ли да ги откриеш?


     Формиране на фигура от точки, които свързват последователни
от числа.

     Оцветявате на предмет, като се свърже с подходящия цвят
Например: лимон –жълто, краставица – зелено и т.н/

     Оцветяване на картинка, съставено от различни елементи
и номерирани с различни числа. Всяко число отговаря на съответния цвят, с който трябва да бъде оцветен елемента.

     Свързване на две части от една фигура.
Може да се прави с нарисувани на лист две половини от една рисунка. Също може да изрежете от картон различни по форма, големина и цвят фигури, които да разрежете на две. Детето трябва да намери еднаквите и да ги събере в една цяла фигура.

     Довършване на изображение
Трябва да се  добави липсващата част /например: човешко лице, върху което е нарисувано само едното око. Какво липсва на тази картинка? ……….. Дорисувай я, като добавиш другото око /липсващата част/.

     Намиране на повтарящият се символ
Например ☺ в страница с други символи.
☹♞☺♒☹♞♡♔☻☼♞☼⚇♡♒☸
⚃⚓⚇♞☺♔☹☼☺♔☼☻☸♒☸♞
⚓♡⚃♡♔☻☼♞☼♒☸⚃⚓⚇♡⚇☺♡
☻♒♔☺⚃☸♞⚓♡☼☸♒☸♞⚓♡☺
Постепенно увеличавайте обема, който символите заемат на страницата, докато накрая не запълните една страница формат А4.
Когато детето разбира добре инструкцията може символа да бъде сменен с буква /да намери, например буквата Л в текст, изписан с големи букви/ или цифра /да намери къде се е „скрило“ числото 9 в редове от цифри, като е добре на всеки ред да има числото 9 или да се повтаря по 2 пъти/

     Намери приликата
Разкажете на детето, че в живота нещата са свързани и между два предмета винаги може да се намери някакво сходство. Дайте му пример. След това му предложете то да се опита да намери сходство между двойка играчки или предмети от обкръжението ви, които може да види, например: самолет и пиленце; нож и молив; топка и праскова; кученце и котенце; тигър и заек и т.н.  С времето, започнете да формирате двойки предмети, които детето не може да види, а трябва да си представи /слон и тир; мида и къща; ваза и очила и т.н./

     Зорко око
Нека детето си избере малко играчка и да излезе за момент от стаята. Поставете играчката на достъпно място, което да се вижда, но да не се набива на очи. Не трябва така  да се налага размествани вещи, а внимателно разглеждане.

     Магазин за копчета
Дайте на детето голяма кутия с различни по форма, цвят и големина копчета. Магазинът отваря и детето трябва да сортира копчетата по различни признаци – да потърси еднакви, по цвят, по големина, с едно ушенце, две дупки и т.н

     Знайко
Необходима ви е топка. Първоначално топката е във вас. Обявявате тема /животни, растения, професии, мъжки имена, градове и т.н./ и подхвърлете топката на детето. Когато я хване трябва да назове нещо от съответната тема. След като ви връща топката и вие на свой ред казвате нещо. Играта е по-интересна ако има повече участници.

     Врабци и врани
Уговорете предварително какво ще правият врабците и какво враните. Например при команда „Врачец“ клякате, а при „Врана“ скачате. След като започне играта произнасяте бавно на срички „Вррррррааа -на“. Детето трябва бързо да изпълни съответното движение.

     Яде се – не се яде
Вземете една топка. Подхвърлете я към детето с думите „Яде се“. Детето хваща топката и назовава хранителен продукт. Когато топката е подхвърлена с думите: „Не се яде“, детето трябва да назове обект, който не е за ядене.
Могат да се измислят различни вариации на тази игра: лети – не лети, движи се – не се движи и т.н

     Не земята, в небето, във водата
Определете мястото, от където ще тръгва детето и очертават се три кръга, на еднакво разстояние от изходната точка, в които детето може да стъпи. Те ще бъдат земя, небе, вода. Кажете на детето, че трябва да ви слуша внимателно. Вие ще казвате животно, птича или риба, а то трябва да застане в кръгчето, където живее съответното животно

     Слушай командата
Пуснете спокойна, но не бавна музика. Кажете на детето, че от време на време ще спирате музиката и тогава трябва да ви слуша внимателно. Започнете да танцувате заедно. В един момент спрете музиката и произнесете команда шепнешком /например: Вдигни лавата си ръка; клекни; сложи дясната си ръка върху коляното си и т.н./. Дават се команди за спокойни движения, който детето веднага трябва да изпълни. Пускайте и спирайте музиката докато песента или мелодията не свърши.
Вариант на играта е детето да бъде помолено да имитира различни животни, емоции и професии по време на паузите. Ще го накарате много да се забавлява, ако му позволите то да спира музиката и да задава животното, което вие трябва да имитирате.
Тази игра може да се ползва, за да снижите енергията и да въведете детето в по-спокойно състояние, като го релаксирате с инструкцията по време на паузите, да изиграят „падащо есенно листо“, „снежинка“, „протягащо се коте“, „разлюляно дърво“, „змия“, „гъсеница“, „стрела“, „желе“.

     Обратно
Обяснете на детето, че вие ще казвате дума, а то трябва да каже дума противоположна по значение /светло-тъмно, ден-нощ, голям-малък, висок-нисък/. Може да включите различни части на речта: лягам –ставам, болен –здрав, добрина – злина, клякам – ставам; силен –слаб; отварям –затварям. Задължително в началото дайте пример с няколко противоположни двойки. Може предварително да си направите списък с антоними, за да не се налага да мислите по време на играта, а и така ще може да проверявате ефективността на всяко повторение /нови научени противоположности при всяко повторение/.

     Състезателна игра със зарче
Играчите се редуват и хвърлят зар. Всеки от участниците брой на глас точките, отбелязани на горната страна на зара. При всяко завъртане, печели, този който е хвърлил по „висок зар“. Точката на съответния участник се отбелязва в неговата графа /със символ: звезда, кръг, точка, черта/. Играйте 5 минути и пребройте събраните точки. Победителят има право на едно желание, което другия /другите/ да му изпълнят /например: да му изпеят песен, да направят смешна физиономия, да клекнат десет пъти …./.
Надграждащи условието допълнителни инструкции:
•    Увеличавайте постепенно времето, прекарано в играта. Първият ден 5 мин, вторият 10 мин, третия 15 мин.
•    Въведете второ зарче и събирате точките от двете. Приближете ги близо едно до друго и пребройте точките и от двете заедно. След това, може да въведете и действието събиране / например, ако не едното зарче има 2, а на другото 3, първо броим 1,2,3,4,5. След това вербализираме операцията събиране: Показваме зарчетата и назоваване: 2+3 прави 5/. Отново победител е играча с повече точки.
•    Дайте на детето то да отбелязва точките в графите на играчите, като използва съответният символ, който сте избрали.

     Намери съкровището
Залепете на различни места от стаята /или двора/ листчета с числата от 1 до 10. Началото на маршрута започва от 1. Целта е да стигне до 10 /където е скрито съкровището/ като мине последователно през всички поредни числа. Отделните бази /маркирани с листчета с числата/ се свързват с връв, за да се оформи маршрут, по който е минало детето. Съкровището е нещо, което детето обича /топка, шоколад, количка, банана, балон …../
Надграждаща условието допълнителна инструкция:
•    В зависимост от натрупаните до момента знания и каква е новата информация, която искаме да въведем може да добавяме числата до 15, 20, 30.

     Въшки ☺
Напишете числата от 1 до 10 /съответно до 20, 30, 50 …., в зависимост от придобитите знания до момента/ разбъркано на бял лист А4. Вземете химикалки с различни цветове за всеки от играчите. Участниците се редуват и свързват поредните числа, като е не трябва да преминават през линия на друг играч /с друг цвят/. Печели този играч, който е съобразил да направи най-малко „въшки“ /пресичания, през линия на друг играч/, за да извърви трасето от едно число до друго. Победителя има право на едно желание, което другия да му изпълни. Добре е желанията да не са свързани с нещо материално, но може да поиска, например да му направите палачинки или нещо подобно.

     Футбол с копчета
Сложете две копчета, за да отбележите границите  на две, срещуположни  футболни врати. Поставете едно копче по средата и играта може да започне. Футболистите играят само с пръсти и трябва да вкарат гол.

     Верижка
Целта е да се направи верижка с кламери, който да бъдат украшение за мама, баба, някоя играчка.
Подобна на тази игра са всички дейности с нанизване на гердан или гривна. На връзка за обувки /ластик, по-дебела връвчица/ може да бъдат нанизани макарони, звездички, буквички, едни дървени маниста, нарязани на малки парченца сламки  и др.

Група 4: Развитие на социалните умения, емоционалната рефлексия и въображение

     Оцветяване на картинки /принтове/, в които може да разпознаем
дадена емоция. В допълнение към оцветяването, което развива фината моторика, поискайте от детето да назове емоцията на героя, изобразен на картинката. Помогнете му да разкаже история по това изображение, която да включва какво се е случило с героя /героите/; как се чувства; възможна положителна развръзка за героя и неговото социално обкръжение.
Друг вариант на задачата е да съчините забавна /дори абсурдна/ история, за да предизвикате положителна емоция у детето, да стимулирате въображението му.
След това може да изиграете историята,    която сте създали. Това може да стане с играчки /като куклен театър/ или като детето и вие станете герой във вашата история.
Акцентирайте на невербалното поведение и експресията на емоциите, издавайте звуци, хиперболизирайте дадени действия. В началото бъдете по-активни, като постепенно оставяйте детето от да води играта.

     Листчета /картинки/
В шапка поставете изобразеният на животни, професии, предмети, може и снимки на някои от членовете на семейството. При възможност включете повече играчи. Играта започва като вие изтеглите едно „листче“ от шапката и започнете да го обяснявате само с жестове, мимики, движения, звуци. Детето /другите/ трябва да го познае /познаят/ какво имитирате. След което пускате шапката в посока на часовниковата стрелка и другият участник тегли своето листче, което трябва да изиграе. Всяко отгатнато листче се отделя настрани, а ако се случи, че никой не може да разбере имитацията, листчето се връща в шапката и тя се предава. Играта свършва, когато в шапката не останат повече листчета. Всеки път когато играете тази игра добавяйте нови листчета.

     Малка подробност
Кажете на детето да огледа добре как изглеждате в момента. След което то помолете да излезе от стаята и променете нещо във външността си – разкопчайте си копче, запретнете си ръкава, разрошете се, обуйте си една обувка, съблечете някоя дреха или др. Поканете детето и го попитайте какво се е променило. Нека пробва и то да променя нещо във вида си, а вие да отгатвате.

     Не казвай „да “ и „не“
Задавайте различни въпроси, на които детето трябва да се опита да отговаря без да каза „да“ и „не“. Например: „Днес супа топчета ли обядва?“, „Твоята топка червена ли е?“. Въпросите трябва изкушават да се отговори с потвърждение или отричаните, което не бива да се прави.

     Какво съм аз
Необходими са различни картинки в различни категории – животни, предмети и др. и държач за главата, на който се поставя изтеглената карта. Започнете първо вие. Изтеглете си карта и без да я гледате я поставя на главата си. Кажете: „Такааа, я да видим какво съм аз.“ и започвате да задавате въпроси: „Животно ли съм?“, „Имам ли пера?, „Голямо ли съм“. Детето гледа картата и отговаря на въпросите, като трябва да ви насочи към верният отговор. Останете в ролята на отгатваш няколко пъти, след което му предложете то да опита да отгатне.
*В търговската мрежа има такава настолна игра, която може да бъде закупена.

     Кой съм
Покажете на детето рутинните действията, характерни за дадена професия – шофьор, фризьор, пианист, боксьор, бояджия, учител. Когато детето отгатне чии са действията, може да пробва то да направи своята имитация.

     Какво правя
Покажете на детето с жестове, поведения типични за ежедневието: обуване чорапи, миене на зъби, разглеждане на книжка, хранене, пиене на вода, набиране и говорене по телефона, гушкане, разходка. Сменете се, нека детето имитира, а вие да отгатвате.

     Какво говори тялото
Разкажете на детето, че хората могат да се разбират и без думи, само с движения на тялото, ръцете, главата, очите. Покажете му как могат да говорят частите на тялото, а то да се опита да отгатне какво е посланието: очи – спи ми се; ухо – искам да чуя; устни и език – вкусно е /не ми харесва/; нос – мирише цветя; глава – не съм съгласен; рамене – не знам; гръб – уморен съм; показалец – ела насам.
Друга разновидност е играта: Сигнал с пръсти, където само чрез ръцете и пръстите предаваме послание на партньора в общуването: ела насам, спри, излез, седни, подскочи, продължи да скачаш, клекни, стани, завърти се, мия се, почукай на вратата, довиждане, изпрати целувка.

     Вълшебни предмети
Тук може да използвате всякакви предмети – стол; пръчка; шапка…, като целта е да се развие абстрактното мислене и въображението. Например може да кажете: „Представи си, че столът е влак.  Как можеш да играеш с него?“ След това дайте други предложения: камион, мотоциклет, лодка, крепост, царски трон, сцена. Ако се затрудни, покажете му.

     Да построим град
Постелете стар чаршаф и покривка на пода. С маркер нарисувайте главните улици. След това оставете детето да дорисува къщи, паркове,  светофари, пешеходни пътеки, болница, магазини, училище, детска градина и всичко необходимо за една общност. Давайте му предложения.  Когато нарисувате вашият град, може да разположите в него автомобили, животни, фигурки на хора. Задавайте въпроси /например: Кой живее в тази къща?, Кой работи тук? Какво може да се прави в парка? Какво има в магазина?/. След това може да разказвате истории за всичко, което може да се случи в този град.

     Как ще се чувства, ако …
Изберете една играчка и попитайте: „Как ли ще се чувства ….., ако го настъпят по лекичката ?; … се изгуби в голям магазин?; ….. го боли корема?; чуе приятна музика?; ... играе с приятелите си?; …. баща му му се скара? и т.н.“. Не анализирайте поведението, важно е да се активира преживяването в ситуацията.

     Еднакво
Седнете един срещу друг. Помолете детето да свие ръката си в юмрук. Направете същото. Запомнете да отброявате до три и разтворете няколко пръста. Детето трябва да се стреми да разпери същият брой пръсти. Упражнявайте се докато постигнете синхрон.


Група 5: Творчески занимания

Творчеството е процес, който обединява забавлението, себеизразяването, развитието и  релаксират. Тук е на последно място, но не по важност, защото всяка една творческа дейност ангажира съвкупност от мозъчни центрове, свързани с различни области от човешкото функциониране. Мотивирайте детето си, поне веднъж на ден да създава нещо – фигура от глина, рисунка, комикс, пиеса, апликация.
 Подходящи материали за тази възраст са: глина, бой за рисуване с пръсти, моливи, пастели, флумастери, снимки от списания /от които може да са се състави сюжет/.
Може да се договорите да творите на определена тема или просто да  остави детето да реши какво иска да изобрази.
    Много добър фон на процеса е класическата музика /препоръчват се виенските класически концерти, например на Моцарт и Бах/.
МЕНЮ
Начало
За нас
Контакти
УСЛУГИ
Индивидуална терапия
Психодрама група за деца
Групова психотерапия за възрастни
Тренинги/Обучения
РЕСУРСИ
Детско развитие
Психично здраве
Научни публикации
АКТУАЛНО
Предстоящи групи
Събития
КОНТАКТИ
Адрес:
Гр. София, ж.к. Хаджи Димитър, ул. Уошбърн № 7Б, партер

Телефон:
0888 599 896 – Анжела Христофорова
0899 933 315 – д-р Петя Пандурова

E-mail:
office@baritpan.com

facebook email instagram youtube

2024, Всички права запазени. Политика за защита на личните данни