Консултирането и индивидуалната психотерапия предлагат безопасно пространство за себеизразяване и работа по различни лични предизвикателствата, което може да доведе до значителни подобрения в качеството на живота.
Основни аспекти на психотерапия
Психотерапията е професионално регламентиран подход за подкрепа на хора, които преминават през житейски кризи, изпитват емоционални затруднения, имат психосоматични оплаквания или са преживяли травми. Базирана е на теоретични модели и научни изследвания, които включват конкретни концептуални разбирания за психичното функциониране и практически интервенции.
Психотерапията е подходяща за хора, които срещат проблеми в отношенията си, чувстват се тревожни, напрегнати или потиснати, изпитват загуба на смисъл или биха искали да разберат повече за себе си и развият личността си.
Целта на психотерапията е да предостави безопасна среда, в която клиента да разбере по-добре заобикалящата го реалност, вътрешният си свят и конфликти, да мобилизира вътрешните ресурси и развие устойчивост. С други думи, целта на психотерапията е да подпомогне клиента да развие умения за самостоятелно и автентично справя с предизвикателствата в живота си.
Психотерапевтичния процес се основава на връзката между терапевта и клиента и предполага дългосрочност, регулярност и взаимна ангажираност в процеса.
Основни аспекти на психологическото консултиране
Психологичното консултиране има много допирни точки с психотерапията, но е различен вид помощ. То краткосрочна и по-директивна професионална услуга - продължава от няколко сесии до шест месеца. Насочено е към подпомагане на хора, имащи конкретни ситуативни житейски проблеми (разрив в отношенията със значим човек, загуба, епизоди на паника, понижена мотивация, проблеми с храненето и др.), които може да са свързани със силно напрежение, стрес или болка. В процеса на психологичното консултиране се използват тестови методики, вербални подходи, психообучение, менторство, съвместно търсене на нови решения, целеполагане и планиране на важни за клиента събития и т.н.
Индивидуална психотерапия за деца
Психотерапията с деца е специализирана форма на терапия, предназначена да подпомогне когнитивното, емоционалното и социалното развитие на децата. Тя се основава на разбирането, че децата често изразяват своите чувства и преживявания по различен начин от възрастните.
Основни аспекти на психотерапията с деца
Психотерапията за деца най-често използва игровия поход, чрез който децата могат да изразяват себе си. Това позволява на терапевта да разбере вътрешния свят на детето, като и особености в итерациите му със заобикалящата го реалност. Терапевтичният подход е съобразен с възрастта и развитието на детето, а терапевтичният процес е насочен към надграждане на умения в когнитивната сфера, емоционална регулация и социална адаптация .
Психотерапията може да помогне на децата да се справят с травми, загуби, семейни проблеми и социални предизвикателства.
Семейството играе ключова роля в живота на детето, затова включването на родителите в терапевтичния процес е важно и е основен компонент за подкрепа на психичното здраве на детето.
• Подпомагане на децата да разпознават и изразяват по подходящ начин емоциите си.
• Развиване на социални умения, Аз-ефективност и самочувствие.
• Овладяване на конкретни състояния като тревожност, депресивна симптоми, поведенчески разстройства.
• Подобряване на семейните взаимоотношения.